Na mandat karny narażeni jesteśmy praktycznie każdego dnia. Otrzymać mogą go zarówno kierowcy, jak i inni uczestnicy życia społecznego. Taka grzywna w zależności od popełnionego wykroczenia może być dość bolesna dla naszego portfela.
Nie dziwi zatem fakt, że sporo osób poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, jak odwołać się od mandatu karnego? Wyjaśniając tę kwestię, już na samym początku zaznaczyć trzeba, że nie zawsze konieczny będzie nam do tego prawnik. Czasami bowiem odwołanie od mandatu można złożyć samodzielnie i co ważne, może być ono skuteczne. Taka reguła dotyczy zarówno odwołania od mandatu drogowego, jak i pozostałych. Zanim jednak przejdziemy do meritum, to napiszmy jeszcze co nieco o tym, jakie są rodzaje mandatów. Otóż co do zasady wyróżniamy tutaj ten gotówkowy, kredytowany oraz kredytowany zaoczny. Bez względu jednak na to, jaki mandat dostaniemy, to zawsze będzie on nas trochę kosztował. Sam proces odwołania będzie jednak przebiegał bardzo podobnie. W tym celu trzeba złożyć po prostu odpowiedni wniosek, a następnie udać się do właściwego sądu rejonowego. To natomiast, jaki sąd będzie najwłaściwszy, określać będzie miejsce popełnienia wykroczenia. Koniecznie pamiętać jednak o tym, że sam termin złożenia odwołania musi zamknąć się w 7 dniach od daty wystawienia dokumentu przez funkcjonariusza. Do wniosku odwoławczego warto też zawrzeć wszelkie niezbędne dokumenty.
Oczywiście nie musimy też tworzyć od podstaw tej prośby, gdyż za wzór znajdziemy bez problemu w Internecie. Wniosek pobrać możemy z wielu dostępnych stron. Nie obawiajmy się więc walczyć o swoje prawa, gdyż prawo do odwołania się od mandatu jest nam należne.
Policja nie zawsze ma rację i również popełnia błędy, dlatego warto się odwoływać i walczyć o swoje prawa